55 de copii din Ruginoasa la Iași

Viața parohiei Septembrie 25, 2015

Parohia Ruginoasa a organizat la sfârșitul vacanței de vară o excursie pentru copiii implicaţi în proiectele catehetice: „Hristos împărtăşit copiilor“ şi „Alege şcoala!“ și în cele două tabere organizate vara aceasta la Ruginoasa. Excursia a avut un rol catehetic cu caracter multiplu: religios, istoric, cultural, dar şi relaxant.

55 de elevi cu vârste cuprinse între 7 şi 18 ani au vizitat câteva obiective importante din capitala Moldovei. Excursia fiind gratuită, atât transportul cu autocarul cât și intrările la unele obiective, s-a ţinut cont ca participanţii să fie apropiaţi Bisericii; o parte dintre ei vin regulat la slujbele și celelalte acțiuni ale Parohiei, iar o parte provin din familii cu situație materială precară.

Astfel, în Iași, copiii au fost la Mănăstirea Sfinții Trei Ierarhi, Catedrala Mitropolitană, Mănăstirea Golia, Bojdeuca lui Ion Creangă și Grădina Botanică.