Cu Hristos la început de an școlar

Activități Septembrie 25, 2015

Pe lângă pregătirile materiale pentru începutul noului an școlar, elevii din Ruginoasa s-au îngrijit și de pregătirea spirituală. Așa cum s-a împământenit de zece ani încoace, elevii din Parohia Ruginoasa au venit și anul acesta la biserică, pentru a se spovedi și a se împărtăși cu Trupul și Sângele Domnului.

Aproape o sută de elevi au pășit pragul bisericii vineri, 11 septembrie, și sâmbătă, 12 septembrie, mărturisindu-se și primind binecuvântarea pentru a primi Sfânta Împărtășanie. În ziua de Duminică, 13 septembrie, au venit împreună cu părinții și cu bunicii, făcând o sărbătoare din ziua Împărtășirii cu Trupul și Sângele Domnului în preajma începerii cursurilor.

Pentru că anul acesta începutul anului școlar a coincis cu sărbătoarea Înălțării Sfintei Cruci, slujba de binecuvântare a elevilor de la Scoala Ruginoasa a fost oficiată joi, 17 septembrie. În fața elevilor și a corpului didactic a fost săvârșită slujba Aghezmei cu rugăciunile de binecuvântare a elevilor.

Citește alte articole despre: Împărtășanie