Procesiune de Florii la Ruginoasa

Evenimente Aprilie 11, 2017

Binecuvântat este Cel ce vine în Numele Domnului: a III-a ediție a Procesiunii de Florii la Ruginoasa

Parohia Ruginoasa -  în colaborare cu Parohia Dumbrăvița, Parohia Rediu și A.T.O.R. filiala Ruginoasa - a organizat în sărbătoarea Intrării Domnului în Ierusalim un pelerinaj la care au participat aproape o sută de persoane. Cu icoane, flori și stâlpări de salcie în mâini, preoții parohi împreună cu aproape o sută de pelerini s-au mers în procesiune, cântând imne de laudă și făcând opriri pentru a se rosti ectenii. De la bisericile parohiale centrale, Ruginoasa și Dumbrăvița, ei s-au îndreptat spre biserica din Rediu, unde au fost întâmpinați de preotul paroh și credincioșii din sat. Aici, opt preoți, în frunte cu părintele protopop Pavel Postolachi, au săvârșit slujba Tainei Sfântului Maslu.

Pelerinajul de la Ruginoasa ne-a adunat într-o impreună lucrare pe credincioşii din cele trei parohii, pe calea slujirii Mântuitorului, a sfinţirii vieţii şi a desăvârşirii.

Citește alte articole despre: Pelerinaj de Florii