Preot Paroh Nicușor Olariu

Preoți slujitori Mai 26, 2012

"Și hirotonindu-le lor preoți în fiecare biserică, rugându-se cu postiri, i-au incredințat pe ei Domnului, în Care crezuseră" ( Faptele Apostolilor 14, 23 ).

S-a născut în localitatea Sirețel județul Iași, la 24 aprilie 1974, fiind primul dintre cei doi copii ai lui Dumitru și Niculina. Scoala Generală o urmează în orașul Târgu Frumos între anii 1980 – 1988, iar între anii 1988 și 1992 a urmat studiile la Liceul Teoretic „Ion Neculce” Târgu Frumos. A absolvit în anul 1997 cursurile Facultăţii de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae”, secţia Pastorală, din cadrul Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi.

Este căsătorit din anul 1998 cu Carmen-Iuliana Olariu (Scutelnicu), având împreună trei copii: Maria, Iustin şi Teofil.

Hirotonia în treapta de diacon a primit-o la 4 aprilie 1998, iar ca preot pe seama parohiei „Sf, M. Mc. Dimitrie” din satul Dădești, comuna Ion Neculce a fost hirotonit la 5 aprilie 1998 de către P.F. Părinte Patriarh Daniel, pe atunci Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei, în Catedrala Mitropolitană din Iaşi. După un stagiu de practică efectuat în Iaşi, Pr. Nicușor Olariu primeşte numirea în funcţia de preot paroh în parohia Dădești, com. Ion Neculce.

La 1 decembrie 2004 este transferat preot paroh la parohia „Adormirea Maicii Domnului” din localitatea Ruginoasa, comuna Ruginoasa.

Data hirotonire: 1998-04-05