Ziua Națională la Ruginoasa

1 Decembrie 2019

Credincioșii din Ruginoasa ce au participat la 1 decembrie 2019, de Ziua Națională a României, la Sfânta Liturghie în biserica parohială, au asistat la slujba de Tedeum, oficiată cu ocazia acestei zile.

Preoții slujitori au săvârșit slujba Tedeum-ului la sfârșitul Sfintei Liturghii, mulțumind lui Dumnezeu pentru binecuvântările revărsate peste poporul român și rugându-se pentru eroii ce au apărat de-a lungul timpului pământul țării noastre și pentru cei care au făcut posibilă Unirea de acum 101 ani.

Marea Unire din 1 decembrie 1918, râmâne peste veacuri, sublima formă de manifestare a conștiinței noastre pentru unitatea de neam și limbă. Ea este manifestarea concretă a dorinței și voinței unui popor, care există de mii de ani în istoria lumii.