Adormirea Maicii Domnului - Sărbătoarea Parohiei Ruginoasa

Viața parohiei Septembrie 22, 2015

La ziua de prăznuire a hramului mare al Bisericii Ruginoasa, Către lăcașul de cult și-au îndreptat pașii mulți enoriași.
Evenimentul a debutat încă din ajun prin săvârșirea Vecerniei, a Litiei și a Prohodului Maicii Domnului. La slujbă a participat un sobor de preoți și mulți credincioși, cântând cu toții Prohodul Maicii Domnului și apoi înconjurând cu Epitaful biserica.
În ziua hramului, Utrenia, Acatistul Adormirii Maicii Domnului și Sfânta Liturghie a fost oficiată de un sobor de preoţi, în prezenţa credincioşilor din parohie și din împrejurimi.
La final, au fost înălţate rugăciuni de mulţumire şi a fost oficiată slujba parastasului pentru slujitorii de odinioară, a ctitorilor și a tuturor celor adormiți.
Evenimentul s-a încheiat cu tradiţionala agapă creştină, parohia pregătind două sute de porții, precum și douăzeci de pachete cu alimente pentru familiile nevoiașe din sat.