Biserica din Berezlogi va fi sfinţită

Arhiepiscopia Iașilor Iulie 14, 2018   Autor: Constantin Ciofu

Locașul a fost ridicat în anii 1992-1993, și a funcționat o perioadă ca și capelă mortuară. După sfințire, a fost filie a parohiei Slobixia, statut pe care îl are și în prezent. Din 2005, la biserica din Berezlogi s-au derulat lucrări de rezidire și de reamenajare. De asemenea, s-au ridicat în preajma lăcașului și o casă socială, precum și un turn clopotniță. Toate aceste lucrări vor fi binecuvântate prin slujba de sfinţire, după cum a menţionat la Radio TRINITAS părintele Daniel-Ionuț Muraru, suplinitor la biserica din Berezlogi: „Pe lângă lucrările de reabilitare la interior şi la exterior, s-au cumpărat obiecte de cult şi s-a dotat cu mobilier biserica. Cu sprijinul donatorilor din toată comuna Sireţel, s-a reuşit ridicarea unei case de prăznuire şi a unei clopotniţe”.