Ieșire câmpenească și bucurie pentru 125 de tineri din Botoșani

Arhiepiscopia Iașilor Mai 25, 2018

Elevii au avut parte de discuții pe teme specifice vârstei lor, discuții coordonate de preoteasa Cristina Agavriloaie din Latina, Italia, abordând printre altele și problematica migrației. Tot dumneaei a desfăşurat în cadrul evenimentului un atelier de pictură pe sticlă. Părintele Petru Chirvase, în cuvântul de deschidere, vorbind despre „Tinerețe, Credință, Natură”, a făcut un apel la redescoperirea și reapropierea de valorile noastre tradiționale, atât de echilibrate, frumoase și pilduitoare.

Aflându-ne la două zile de la Praznicul Înălțării Domnului, preotul le-a explicat participanţilor și ce înseamnă cuvintele de salut creștin „Hristos S-a înălțat!”. În program au urmat cântări, activități sportive, elevii și profesorii însoțitori primind nu doar lecții de preparare a mâncării tradiționale, ci şi secrete culinare de la un invitat special, egipteanul Ahmed Saleh Ali, care povestea fericit că va fi, după mulți ani, tată pentru a doua oară.

Nu este prima dată când parohia astfel de ieșiri cu elevii claselor IX-XII și se dorește să nu fie nici ultima. Au mai existat activități în septembrie 2017 cu elevii Colegiului Național „A.T.Laurian”, iar în luna următoare cu cei de la Colegiul „Mihai Eminescu”. Se dorește să se continue tradiţia cu tinerii din încă un liceu înainte de vacanța mare urmând ca viitoarea ediție să se desfășoare în toamnă.

Mai multe detalii ne-a oferit părintele Petru Chirvase, parohul comunității: „A doua zi, după masa câmpenească cu liceenii, fiind duminică, am invitat credincioșii prezenți la slujbă să urce în autocar pentru a merge la picnic, deoarece locul erau deja amenajat din ziua anterioară. Am avut parte pe pajiștea noastră și de o nuntă curat românească, tradițională, doi miri bucureşteni au dorit să se cunune fără a organiza ulterior vreo petrecere. După slujbă, i-am invitat deci la picnicul nostru pe miri și cei apropiaţi, care au acceptat să participe cu bucurie. Ce a urmat a fost o nuntă adevărată, fără stres, fără cheltuieli inutile și cu belșug de bucurie. Spre seară am urcat în autocar și ne-am întors în Botoșani, iar tinerii căsătoriți și nașii au luat drumul spre Capitală, dând slavă lui Dumnezeu, după o zi atât de minunată.” (Flavius Popa, pr. Chirvase Petru)