Mănăstirea Copou din Iaşi îşi sărbătoreşte al doilea hram

Arhiepiscopia Iașilor Aprilie 28, 2017   Autor: Constantin Ciofu

Mâine-dimineaţă, la Mănăstirea Copou se vor oficia de la ora 8:00 Ceasurile, slujba Acatistului şi Sfânta Liturghie. La final, pelerinii vor primi un pachet cu alimente din partea mănăstirii. Biserica aşezării monahale din Copou a fost reactivată ca aşezământ monahal de călugăriţe pe 29 aprilie 2001, de către Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, în vremea arhipăstoririi ca Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei, sfântul locaş primind şi al doilea hram, „Duminica Mironosiţelor“. „La hramul din acest an sărbătorim 16 ani de statornicie duhovnicească şi sufletească. Mulţumim lui Dumnezeu că ne-a învrednicit să dăinuim în acest loc binecuvântat de Dumnezeu. Aşteptăm credincioşii la hramul Mănăstirii Copou pentru a ne bucura împreună de această sărbătoare“, a spus rasofora Averpia Tofan de la Mănăstirea Copou.