Sfânta Ecaterina - ocrotitoarea satului Ruginoasa

Hramuri Noiembrie 30, 2017

Credincioșii din Ruginoasa au participat și anul acesta la momentele liturgice prilejuite de cel de-al doilea hram al Bisericii Domnești, Sfânta Mare Muceniță Ecaterina, cinstită în ziua de 25 noiembrie.

Sărbătoarea hramului a debutat la Biserica parohială în seara zilei de 24 noiembrie 2017 cu slujba Acatistului Sf. Ecaterina. A urmat apoi Vecernia unită cu Litia oficiată de un sobor de preoți, apoi o slujbă de pomenire pentru eroii neamului și pentru toți ctitorii bisericii.

În ziua praznicului, 25 noiembrie 2017, preoții au oficiat slujba Utreniei și a Sfintei Liturghii.

La final, toți cei prezenți au fost invitați în Casa Praznicală la agapa organizată pentru hramul bisericii.

Bunul Dumnezeu, Maica Domnului și Sfânta Ecaterina să ocrotească pe mai departe biserica, parohia și credincioșii din Ruginoasa!

Citește alte articole despre: hram, Sf. Ecaterina