Zi de sărbătoare la Biserica Doamnelor din Iași

Arhiepiscopia Iașilor Ianuarie 20, 2022

La această Sfântă Liturghie a participat arhim. Nicodim Petre, delegatul Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Teofan, care a transmis cuvântul de binecuvântare cu ocazia hramului bisericii noastre. A fost săvârșit și un Te Deum, precum și o slujbă de pomenire pentru sufletele doamnelor din societate, trecute la Domnul.

Participanților la aceste slujbe le-au fost oferite pachete cu fructe, dulciuri și colăcei.

Societatea Ortodoxă a Femeilor Române – Iași este o societate care are ca scop principal promovarea valorilor creştin-ortodoxe şi a educaţiei tinerelor românce și a copiilor în spiritul acestora. Ea funcționează sub patronajul și cu sprijinul Mitropoliei Moldovei și Bucovinei. Are sediul in Iași, pe Str. Lascăr Catargi nr. 33, având o activitate susținută de peste 27 de ani de când s-a reînființat.